Energooszczędność a rekuperacja

Rekuperacja to dużo mniejsze rachunki za ogrzewanie

Dom pasywny to dom, który ma niewielki apetyt na energię. Jest więc znacznie tańszy w użytkowaniu niż tradycyjny. Zgodnie z przepisami musi być wyposażony w system rekuperacji, która w znacznym stopniu wpływa na jego energooszczędność. Można go zamontowaćw każdym domu, ale oczywiście najlepiej znaleźć dla niego miejsce już w trakcie projektowania budynku.

Rekuperator, który jest zastosowany w domu pasywnym musi mieć certyfikat domu pasywnego,potwierdzający wysoki odzysk ciepła, doskonałą izolację wewnętrzną, odpowiedni spręż i wysoką jakość pracy. Odpowiednim wskaźnikiem szczelności muszą charakteryzować się również przewody i skrzynki używane do montażu systemu.

Serce to wymiennik ciepła

Rekuperator to urządzenia stanowiące część układu wentylacyjnego domu i zasilane jest energią elektryczną. Jegopodstawowym zadaniem jest odpowiednio zbilansowany nawiew świeżego powietrza do domu oraz usuwanie na zewnątrz tego już zużytego. Jego sercem jest natomiast wymiennik ciepła. To on sprawia, że możliwejest odzyskanie ciepła z ogrzanego już powietrze ekspediowanego poza dom i przekazaniego temu świeżemu, które trafia do środka. Ten system sprawia, że koszty ogrzewania domu zmniejszają się rocznie o kilkadziesiąt procent. Niektórzy mówią nawet o spadkach sięgających nawet połowy poprzednich rachunków.

Rekuperacja działa niezależnie od pogody, ponieważ w skład urządzenia wchodzi również system przeciwzamrożeniowy, który umożliwia jego właściwą pracę również wówczas, gdy za oknem trzaska spory mróz.Poza tym posiada on prosty w obsłudze moduł sterowania, który pozwala na to, aby zimą powietrze było ogrzewane, a latem chłodzone. Można również rekuperator wyłączyć całkowicie.

Inwestycja w zdrowie domowników

Ale zaletą rekuperacji są nie tylko oszczędności w rachunkach. To również inwestycja w zdrowie domowników, ponieważ dostarczane do domu powietrze ma zawsze niską zawartość dwutlenku węgla. Poza tym nie jest zbyt wilgotne oraz nie ma w nim alergenów, kurzu i co najważniejsze szkodliwych związków chemicznych, które niesie ze sobą coraz bardziej uciążliwy smog. Jest to możliwe dzięki odpowiednim filtrom montowanym na przykład na nawiewie. Gdy stosuje się te o zwiększonej filtracji, to zatrzymują one od 75 do 90 procent pyłu zawieszonego.

Zamontowanie rekuperacji natychmiast poprawia komfort mieszkania. Bez względu na to, co dzieje się za oknami dostarczana jest do domu i wywiewana z niego identyczna ilość powietrza. Za pomocą sterownika można zwiększyć intensywność przewietrzania, gdy jest taka potrzeba, bo akurat mamy gości lub trwa intensywne gotowanie w kuchni. Dzięki niej lokatorom obcy jest również problem z pleśnią i grzybem.
Innymi cechami pasywnego energooszczędnego domu jest również odpowiednia izolacja ścian i dachu, szczelne okna, drzwi i na przykład pompy ciepła czerpiące energię z gruntu.

Translate »